IRR-TV:n tukema evankelioimistyö Jerusalemissa kantaa hedelmää. Työntekijämme Aviel Sela kertoo Svetlanasta, noin 75-vuotiaasta juutalaisesta naisesta, jonka elämässä alkoi uusi vaihe Raamatun tutkimisen ja henkilökohtaisten kohtaamisten kautta. Aviel tapasi Svetlanan hieman yli vuosi sitten, kun tämä oli toipumassa leikkauksesta. Keskustelun edetessä Aviel kertoi hänelle evankeliumista ja siitä, kuinka Jumala oli luvannut lähettää Messiaan kärsimään kansansa puolesta, jotta ihmiset voisivat saada syntinsä anteeksi ja iankaikkisen elämän.

– Juuri häntä me odotamme! Svetlana huudahti.

Aviel alkoi käydä hänen kanssaan läpi Vanhan testamentin kohtia, joita kristityt tulkitsevat messiaanisiksi. Hän selitti, miten nämä raamatunkohdat hänen vakaumuksensa mukaan puhuvat Messiaasta, tämän tulosta ja tehtävästä. Lopuksi Aviel kertoi uskovansa, että Jeesus on sekä Israelille että koko maailmalle luvattu Messias.

– Svetlana oli silminnähden järkyttynyt. Hän kertoi, ettei ollut koskaan aikaisemmin kuullut näistä profetioista, vaikka hänen tyttärensä ja vävynsä ovat hyvin uskonnollisia, Aviel kertoo.

Raamatun sana alkoi avautua

 

Myöhemmin keväällä Svetlanan terveydentila koheni, ja hän pääsi osallistumaan IRR-TV:n tukemaan raamattupiiriin Jerusalemissa. Opetus käsitteli pääsiäisen tapahtumia ja sitä, miten ne kristillisen tulkinnan mukaan osoittavat Jeesuksen olevan luvattu Messias. Opetuksen jälkeen Aviel kysyi osallistujilta, mitä ajatuksia kuultu oli heissä herättänyt. Tavallisesti ryhmäläiset ovat varovaisia ilmaisemaan näkemyksiään avoimesti. Tällä kertaa tapahtui kuitenkin jotain odottamatonta. Svetlana nousi rohkeasti puhumaan ja sanoi:

– Minä uskon, että tämä Messias on Jeesus! Ja uskon, että hän kuoli minun syntieni tähden!

Aviel kysyi vielä, uskoiko Svetlana myös Jeesuksen nousseen kuolleista.

– Eihän se voi olla muuten! Svetlana vastasi hymyillen.

Svetlanan sanat tiivistivät sen, mihin Raamatun tutkiminen ja monet keskustelut olivat häntä johdattaneet. Kyse ei ollut vain uuden tiedon kuulemisesta, vaan sanomasta, joka oli tullut hänelle henkilökohtaiseksi.

Rinnalla kulkeminen jatkuu

 

Svetlana ei uskonnollisen perhetilanteensa vuoksi pysty osallistumaan raamattupiiriin säännöllisesti. Myöskään kotikäyntien järjestäminen ei ole helppoa. Hänen uskonsa on kuitenkin saanut vahvan alun, ja rinnalla kulkemisen tarve jatkuu. Tämä kertomus muistuttaa siitä, kuinka tärkeää evankelioiminen on ja että evankelioimistyön hedelmät syntyvät usein ajan, luottamuksen ja henkilökohtaisten kohtaamisten kautta. Yksi keskustelu voi avata oven, mutta ihminen tarvitsee myös opetusta, yhteyttä ja turvallisia ihmisiä rinnalleen. Rukoillaan, että Jumala vahvistaa Svetlanaa hänen uskossaan, varjelee häntä ja avaa Avielille uusia mahdollisuuksia kohdata hänet. Rukoillaan myös kaikkien niiden puolesta, jotka etsivät Israelin Messiasta ja kuulevat ensimmäistä kertaa, mitä Raamattu kertoo Jeesuksesta.

Kuvateksti: Raamattuopetusta IRR-TV:n tukemassa työssä Jerusalemissa. Henkilökohtaiset kohtaamiset ja yhteinen Raamatun tutkiminen ovat tärkeä osa alueella tehtävää työtä.

Tekstin tapahtumat ja lainaukset perustuvat Aviel Selan välittämään kertomukseen.