Tänä vuonna 24. helmikuuta tulee kuluneeksi kaksi vuotta Venäjän julmasta hyökkäyssodan aloittamisesta Ukrainaan. Vuosien aikana Ukraina ja sen kansa on kärsineet suunnattomasti satojen tuhansien ihmishenkien menetettyä henkensä. Lisäksi sota on traumatisoinut kokonaisen sukupolven ja aiheuttanut valtavat aineelliset menetykset.
Turun kaupunki sekä turkulaiset yritykset yhdessä IRR-TV:n kanssa järjestävät Ukrainan sotaan liittyvän valokuvanäyttelyn Turun taiteen talolla 23.2-3.3.2024.
Urhea Ukraina -valokuvanäyttely avaa katsojalle sodan kasvot. Näyttelyssä on paljon kuvia rintamalta, humanitaarisen avun jakamisesta sekä ihmisten arjesta keskellä sotaa. Valokuvanäyttelyyn on vapaa pääsy ja sen yhteydessä voi antaa myös vapaaehtoisen lahjan sodan uhrien auttamiseen. Näyttely on avoinna Turun taiteen talolla osoitteessa Nunnakatu 4 joka päivä kello 11–18. Näyttelyn mahdollistaa Turun kaupunki ja monet turkulaiset yritykset ja teknisestä järjestelystä vastaa IRR-TV.
Lisätietoa näyttelystä: https://www.youtube.com/watch?v=D-swT0ubYMA
kuva
Toiminnanjohtajamme Hannu Haukka kertoi hiljattain Itäraportti -ohjelmassamme tuoreimpia kuulumisia Ukrainasta. Hannun mukaan yhteistyökumppaniseurakuntamme läheisyydessä oli hetki sitten ollut drone- ja ohjushyökkäys. Ilmatorjunnan torjuneista räjähtävistä raketeista tippuvat sirpaleet olivat tippuneet seurakunnan lähelle ja haavoittaneet osaa seurakunnan jäsenistä. Pyydämme edelleen muistamaan rukouksin Ukrainan seurakuntia vaikean ajan keskellä sekä erityisesti sodan kaksivuotispäivää 24. helmikuuta, jolloin todennäköisyys Venäjän ikäville yllätyksille on entistä korkeammalla.
Jos haluat olla mukana tukemassa taloudellisesti Ukrainan humanitääristä työtä, voit lahjoittaa osoitteessa https://irr-tv.fi/lahjoita/
